Kişisel - Barış Dokumacı
Bir başka WordPress sitesi
Kişisel - Barış Dokumacı
Bir başka WordPress sitesi

Blog Post

Php Giriş

13 Ocak 2020 Genel
Php Giriş

PHP Nedir ?

PHP (Hypertext Preprocessor) : Açık kaynak kodlu, geniş bir kitle tarafından kullanılan, özellikle sanal yöreler üzerinde geliştirme için tasarlanmış HTML içine gömülebilen bir betik dilidir.

PHP dili ile yazılan bir uygulama web tabanlı bir uygulamadır dolayısıyla yazdığınız projeleri çalıştırmak bir web sunucuya ihtiyacınız olacak. PHP Linux bir sunucuda çalıştığı gibi Windows bir sunucuda da çalışmaktadır. Bu özelliği ile bana göre ASP.NET den bir adım öndedir. Çünkü ASP.NET ile yazılmış bir proje Linux işletim sistemli bir sunucuda çalıştırılamamaktadır.

PHP kod bakımından açık kaynak olduğu için herhangi bir metin editörü ile kolayca yazılabilir ve düzenlenebilir. Yani bir ek programa gerek duymadan bilgisayarlarınızdaki “metin belgesi “ programı ile bir PHP programı yazabilirsiniz.

PHP bir görsel programlama türü değildir. Bu yüzden tek başına kullanıldığında herhangi bir görselliği olmayıp sadece text biçiminde çalışır bu yüzden PHP ile yazılan uygulamalar genellikle HTML , CSS , Javascript gibi programlama dilleri ile birlikte kullanılarak işlevselliği ve görselliği olan birer program halinde kullanılır. Dolayısıyla PHP kullanarak bir program yazmayı planlıyorsanız HTML bilmeniz de olmasında fayda var.

PHP Nasıl Çalışır ?

Yazdığımız kod parçacıkları aslında bir metindir ve bu metinleri komut olarak algılanması için bu yorumlayıcılara ihtiyacı vardır.  PHP bahsettiğimiz gibi bir sunucuya ihtiyaç duyar. PHP derleyici olarak “apache” yorumlayıcısı kullanılır.

Linux sunucularda çalışacaksak sunucu üzerine çalışacaksak sunucu üzerinde “yum install php” komutu ile php kurulumunu yapmamız gerekmektedir. Eğer Linux sunucumuzu bir hosting firmasından kiraladı isek bu özellik üzerinde otomatikman gelecektir.

Windows sunucularda kullanacak olursak yine sunucu üzerinde bir “apache” yorumlayıcı olmasına dikkat etmeliyiz hostinglerden kiraladığımız Windows hizmetlerinde de bu özellik yüklü gelir.

Eğer kendi bilgisayarımızda çalışmalar yapıp test edeceksek localhost sunucu programlarından birini kurarak bilgisayarımızı bir sunucu haline getirmemiz de mümkündür.

Taggs:
Write a comment